Ако сакате да забремените, избегнувајте го црвеното месо! | За Здравје


Error message

  • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).

ЗДРАВА ИСХРАНА

Ако сакате да забремените, избегнувајте го црвеното месо!

 

Бремените жени и оние кои што се обидуваат да забременат се предупредени дека црвеното месо е потенцијално поврзано со поголема веројатност за добивање на гестационен дијабетес.

 

 

Не треба да се избегнува само црвеното месо, туку и обработеното месо, според Инситутот Робинсон од Универзитетот Аделаида.

 

Сепак, не е се толку црно. Други истражувања велат дека некои навики во исхраната можат да им помогнат на жените да го намалат ризикот за добивање на гестационен дијабетес, како на пример консумирањето на 30 грама јаткасти плодови во текот на денот го намалува ризикот за 40%.

 

Гестациониот дијабетес претставува здравствен ризик не само за мајката, туку и за нејзиното неродено дете.

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER