Дали кога не воведуваат во анестезија може да треснеме некоја глупост? | За Здравје


Error message

  • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

АНЕСТЕЗИОЛОГИЈА

                           
                           
                           
                       

Дали кога не воведуваат во анестезија може да треснеме некоја глупост?

Врз многу луѓе, секој ден се извршуваат хируршки процедури, а многу од нив се загрижени дали ќе кажат или направат нешто засрамувачки поради ефектот од самата анестезија. Кои се ризиците од такво нешто?Прво да ви кажеме е да не се грижите. До сега не се случило пациентите да кажат нешто застрашувачко. Ако операцијата треба да се изврши во општа анестезија (тоа значи дека ќе бидете “комплетно исклучени”) може да постанете дезориентирани и неинхибирани додека лековите не почнат да делуваат.Веќе ќе бидете заспани пред да можете да кажете нешто смешно.Ризикот е малку поголем кога ќе се будите од анестезијата кога коктелот од анестезијата и другите лекови можат да ви го направат мозокот малку зашеметен.Но, докторите се професионалци, тие се фокусирани на работата а не на слушањето сочни исповеди.

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER