Ехинацеата не е за деца | За Здравје


Error message

  • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

ПЕДИЈАТРИЈА

                           
                           
                           
                       

Ехинацеата не е за деца

Ехинацеата е често користена билка, особено при грип, настинка и слични состојби. Таа не е штетна за употреба, меѓутоа не се препорачува за деца под 12 години – предупредуваат експертите.Ехинацеата може да допринесе до појава на тешки алергии кај малите деца – тврдат експертите. Интензивни алергиски реакции, осипи, па дури и анафилактичен шок можат да бидат несаканите појавите од користењето на ехинацеа кај децата.Сепак ова не важи за возрасните и за децата над 12 години, тие можат слободно и безгрижно да ја користат – тврдат експертите.Не се работи за претерана опасност, но сепак мора да се даде предупредување – велат докторите. Тие нагласуваат дека ехинацеата можат да ја користат и децата на 12 годишна возраст, но треба да бидат особено внимателни и при секоја појава на алергиска реакција веднаш да ја прекинат и да се јават на лекар.Сите лекови и суплементи кои се на база на ехинацеа мора да имаат предупредување со кое ќе се нагласи дека се можни алергиски несакани појави кај деца под 12 години – додаваат експертите.

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER