Здравствен совет - Јадете чисто месо | За Здравје


Error message

  • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).

ЗДРАВА ИСХРАНА

Здравствен совет - Јадете чисто месо

 

 

Месото е одличен извор на протеини, но конзумирањето на месо кое што има сланина може да ги негира сите нутритивни ефекти.

 

Поради, тоа многу е важно при одбирањето на месо да се одлучите за она кое што е чисто, без сланина односно маснотии.

 

 

 

 

 

Придобивките се огледуваат во:

 

- Богатството на вкупни протеини

 

- Голема концентрација на железо

 

- Одличен извор на Б витамини, особено витаминот Б12

 

- Помала количина на заситени масти

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER