Здравствен совет – како да се справите со агресивното однесување кај детето | За Здравје


Error message

  • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

ПЕДИЈАТРИЈА

                           
                           
                           
                       

Здравствен совет – како да се справите со агресивното однесување кај детето

Децата можат да почнат да се однесуваат агресивно, веднаш откако ќе научат правилно да ги изразуваат своите емоции.


Американското здружение на педијатри ги нуди следниве совети за родителите чии деца се однесуваат агресивно:- Научете го вашето дете на правилата во домот, и бидете упорни во нивното спроведување.- Одстранете го исчекувањето (како на пример чување на забранети предмети надвор од досег) за да го одстраните моменталното агресивно однесување кај детето.- Често насмевнувајте му се на детето- Објаснете му смирено и со нежен тон на вашето дете дека постои подобар начин да го искаже бесот отколку со гризење, удирање и клоцање.- Објаснете му дека не е важно кој го почнал агресивното однесување и дека не е соодветно некој да се однесува агресивно или некој да биде повреден.- Кај деца на едногодишна возраст дајте си малку време за да го смирите.Автор: За Здравје

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER