Кога е паметно да ги извадите осмиците? | За Здравје


Error message

  • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

ПЕДИЈАТРИЈА

                           
                           
                           
                       

Кога е паметно да ги извадите осмиците?

 

 

Осмиците или умниците се третиот сет на моларите кои што никнуваат помеѓу 17-тата и 21-вата година од животот. Многу често се случува да немаат простор нормално да се развијат и би требало да се отстранат за да се превенира идна болка и можна инфекција.

 

Американското дентално здружение ги проследува следните знаци според кои умниците треба да се извадат:

 

 

- Болка

 

- Инфекција

 

- Појава на цисти во устата

 

- Оштетување на соседните заби

 

- Болести на непцето

 

- Кариес

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER