Кога на вашето бебе да му понудите цврста храна? | За Здравје


Error message

  • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

ПЕДИЈАТРИЈА

                           
                           
                           
                       

Кога на вашето бебе да му понудите цврста храна?

Вообичаено е на малите деца да им се дава цврста храна пред да наполнат две години. Но, изборот на храната и начинот на даање на истата може да претставува тешка задача. Американската академија за исхрана препорачува следење на следниве совети:
- Не му давајте цврста храна на бебето пред шестиот месец.- На детето не му давајте цврста храна, се додека тоа не започне да и обрнува внимание и не биде подготвено да ја јаде.- Дозволете му на детето да ја допира и анализира храната пред да започне да ја јаде.- Хранете го детето на комфорно место. Не го брзајте и немојте преспоро да го храните.- Охрабрувајте го да започне самото да јаде користејќи ги рацете кога ќе покаже интерес за тоа.- Запрете со хранењето кога детето ќе покаже знак дека е најадено, како што е на пример, вртењето на главата.

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER