Консумирајте чај за здрава телесна тежина | За Здравје


Error message

  • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).

ЗДРАВА ИСХРАНА

Консумирајте чај за здрава телесна тежина

 

Консумирањето на чајот помага во намалувањето на телесната тежина и во одржувањето на здравиот индекс на телесна маса (BMI), се вели во една скорешна студија.

 

 

Консумирањето на чај вклучува намален ризик од срцеви заболувања, одредени типови на рак и дијабетес тип 2.

 

Комбинацијата на полифеноли и кофеин кои што се наоѓаат во листот на чајот ја зголемуваат потрошувачката на енергија и оксидирањето на мастите. Вредно е да се спомене дека оние луѓе кои што редовно консумираат чај имаат понизок индекс на телесна маса.

 

Најдено е дека луѓето што консумирале чај во текот на 3 месеци без промени во начинот на исхрана, во просек изгубиле по 1,5 килограми од телесната маса.

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER