Која храна е најдобра за здрави гради и здрава вагина? | За Здравје


Error message

  • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

ГИНЕКОЛОГИЈА

                           
                           
                           
                       

Која храна е најдобра за здрави гради и здрава вагина?

 

Според научниците, постојат одредени намирници кои навистина се заштитници на женските интимни делови, па во продолжение следат намирниците ги чуваат градите и вагината на жената и кои треба редовно да се конзумираат.

Пробиотски јогурт

 

Научниците  велат дека пробиотските јогурти се исхрана број еден за здрава вагина. Тие содржат низа на добри бактерии кои го одржуваат балансот и не дозволуваат да се развиваат бактериски инфекции во вагината, но и на други места во телото.

 

Ореви

 

Оревите се здравје за градите, велат научниците. Во студијата со стаорци, покажува дека стаорците кои биле хранети со ореви имале за половина, па и повеќе, помал ризик да заболат од тумор на дојка за разлика од останатите.

 

Кафе

 

Според научниците идеално е 12 грама кафе дневно, можеби звучи смешно, но оваа количина може значително да го намали ризикот од појава на агресивен тумор на градите.

 

Вода

 

Водата е неизмерно важна за целиот организам па и за овие регии. Водата ќе го подобри лубрифицирањето на вагината, ќе ги неутрализира непријатните мириси и ќе ја зачува правилната форма.

 

Лимон

 

Лимонот е одличен за вагиналните мириси. Ако сметате дека имате проблеми со непријатни мириси, едноставно зачестете ја консумацијата на лимон. Според експертите, најдобро е консумирање на лимон пред секс, тогаш вашата вагина ќе има неодоливо добар мирис.

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER