Машката пот ги возбудува жените | За Здравје


Error message

  • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).

ЉУБОВ И СЕКС

Машката пот ги возбудува жените

 

 

Машката пот влијае и на женската сексуалност. Според научниците, во потта кај мажите е изолирана материја која го зголемува нивото на кортизол во организамот и го поттикнува лачењето на женските хормони.

 

Машката пот ја зголемува работата на срцето кај жените, го зголемува нивото на женските хормони и делува како природен афродизјак за жените. Ова го докажале британските научници, сметајќи дека ова е всушност и главната причина зошто жените во лето се впуштаат повеќе во сексуални игри отколку во зима.

 

Се работи за дериват на тестостеронот – велат експертите, овој дериват може да се најде и во спермата и делува исто како и феромоните, односно ја забрзува циркулацијата и работата на срцето кај жените, па предизикува и желба за секс. Научниците сметаат дека може да ја подобри и овулацијата, па така се препишува голема улога на машката пот врз женската сексуалност.

 

Потта отсекогаш е сметана за афродизјак кај мажите, но сега истото е и докажано – велат научниците.

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER