Медот не е за мали деца | За Здравје


Error message

  • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

ПЕДИЈАТРИЈА

                           
                           
                           
                       

Медот не е за мали деца

 

Медот не се препорачува за деца помали од две години - потенцираат научниците. Британската агенција Food Standards Agency, FSA, ги опоменува сите родители строго да избегнуваат давање на мед на деца под две години.

 

Опомената доаѓа откако во последните неколку месеци нагло се зголемила појавата на болеста ботулизам. Оваа болест се манифестира со нагло ослабување на мускулатурата на децата, тешко дишење, па дури и смрт. Оваа болест е многу ретка и често ги напаѓа бебињата под една година.

 

Се работи за бактериска болест која може да ја внесат малите деца преку медот, па затоа научниците им препорачуваат на родителите да им даваат мед на деца помлади од година дена.  Медот е исклучително здрава храна која е одлична за организмот и тоа веќе е докажно, но сепак воздржете се кога се работи за вашите најмали.

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER