Мукус во столицата. Дали има потреба за загриженост? | За Здравје


Error message

  • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

ГАСТРОЕНТЕРОХЕПАТОЛОГИЈА

                           
                           
                           
                       

Мукус во столицата. Дали има потреба за загриженост?

Малата количина на мукус (исцедок) во столицата вообичаено не треба да ве загрижува. Столицата нормално содржи мала количина мукус - субстанца во облик на желе која што се произведува во цревата и има за цел обвивката на колонот да ја одржува навлажнета и лубрицирана.Би требало да се јавите на лекар ако забележите зголемена количина мукус во столицата, особено ако тоа почнува редовно да се случува или ако е придружено со крварење или промена во навиките на цревата.

Мукусот во столицата може да се појави заедно со интестиналните инфекции коишто предизвикуваат честа дијареа.Во посериозните случаи како што се кроновата болест, улцеративниот колитис и ракот, мукусот во столицата може да биде крвав и придружен со абдоминална болка.

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER