Најчести причини за болки во вратот | За Здравје


Error message

  • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

РЕВМАТОЛОГИЈА

                           
                           
                           
                       

Најчести причини за болки во вратот

Често пишувате пораки преку мобилниот телефон, а ниту од компјутерот не се одвојувате така лесно? Тоа се, според стручњаците, двете клучни причини кои може да предизвикаат болка во вратот.Болките од честото свиткување на вратот може да доведат до траен артритис. Ако таквата состојба не се лекува, штетата може да биде голема, а лекарите предупредуваат дека бројот на луѓето кои се жалат на болки во вратот и грбот(цервико-брахијален синдром) е се поголем.Во потешки случаи вратните мускули може толку да се деформираат што неможат да се вратат во првобитната состојба. Тие може да бидат пратени и со болки во рамената и рацете.Болките во вратот настануваат поради честото и долготрајното свиткување на вратот. Многу луѓе тоа го прават несвесно додека пишуваат или сурфаат на интернет преку своите мобилни телефони, или додека пишуваат на тастатурата од својот персонален компјутер или други технолошки уреди. Загрижувачки е што бројот на луѓето со такви потешкотии секојдневно расте – вели Рејчел Лaнкeстер од организацијата Freedom Back Clinics. Стручњаците истакнуваат дека во најголема опасност се децата кои исто така секојдневно се служат со такви уреди.

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER