Неколку причини зошто редовно да пиете чај | За Здравје


Error message

  • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

АЛТЕРНАТИВНА МЕДИЦИНА

                           
                           
                           
                       

Неколку причини зошто редовно да пиете чај

 

Векови наназад чајот се употребувал за разни состојби и до ден денеска се употребува без прекин. Причините зошто тоа е така е бидејќи луѓето од многу одамна ги откриле придобивките на чајот. Зошто да редовно да пиеме чај? Прочитајте во текстот што следува.

Чаевите штитат од инфаркт

 

Да, редовното конзумирање на чај ќе помогне за подобра циркулација и здраво срце. Конзумирајте секој ден по 1-2 шољи чај.

 

Чајот дава издржливост

 

Повеќето чаеви содржат антиоксиданти кои ќе ви помогнат при физички напор и интензивно вежбање. Зелениот чај несомнено помага за подобра физичка издржливост.

 

Чајот штити од UV зрачење

 

Чајот не е само за во зима. Овој факт го потврдуваат истражувањата кои докажуваат дека чаевите, особено зелениот ја штити кожата и целото тело од UV зраците.

 

Чајот ги намалува невролошките проблеми

 

Полифенолите кои можат да се најдат во чајот помагаат да се намалат невролошките проблеми, телото да функционира подобро, а вие да се чувствувате одлично.

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER