Откриен агенс кој го блокира ХИВ вирусот | За Здравје


Error message

  • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

ИНФЕКТОЛОГИЈА

                           
                           
                           
                       

Откриен агенс кој го блокира ХИВ вирусот

Кинеските научници објавија дека откриле агенс кој го блокира ХИВ вирусот и дека истиот може да се користи како вид на сексуална контрацепција.Група научници од Хонг Конг, вчера објавија дека откриле агенс кој успешно го блокира ХИВ вирусот и може да се користи како вид на сексуална контрацепција. Станува збор за молекулата TD-0680, која успешно го оневозможува навлегувањето на вирусот во човековото тело.Директорот на ова истражување потенцира дека правењето на гелови кои ќе ја содржат оваа молекула ќе допринесе за ефикасна заштита од ХИВ вирусот, дури неколкупати поефикасна од досегашните слични средства. Освен тоа, може да се комбинира со различни други контрацепциски средства како што се кондомите.Слично средство кое досега се користеше за блокирање на ХИВ вирусот е гелот “маравирок” на Американската компанија Фејзер, која пред неколку години бил одобрен од Американската управа за храна и лекови (FDA).Се смета дека повеќе од 90 % од луѓето заразени со ХИВ вирусот се последица на незаштитен сексуален однос.

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER