Сокот од компир корисен во лекување на чир на желудник | За Здравје


Error message

  • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

ГАСТРОЕНТЕРОХЕПАТОЛОГИЈА

                           
                           
                           
                       

Сокот од компир корисен во лекување на чир на желудник

Компирот, односно сокот од компир може да биде многу корисен кога станува збор за лекување на чир на желудник – изјавуваат научниците. Во иднина се очекува сокот од компир да биде редовен додаток кај луѓето кои патат од оваа состојба.Научниците велат дека бактериите имаат механизам со кој многу лесно можат да станат отпорни дури и на најсилните антибиотици, но дека тоа неможат да го сторат кога е во прашање компировиот сок. Тие велат дека компировиот сок е одличен бактерицид и дека би бил од огромна корист при решавањето на чир на желудникот.Методот за издвојување на молекули од компировиот сок научниците веќе го патентирале со надеж дека во иднина би бил од голема корист. Тие додаваат дека доколку се испадне како што е предвидено во блиска иднина сокот од компир, односно молекулите издвоени од сокот од компир би можеле да се користат како редовен додаток во исхраната за луѓето болни од оваа мачна болест, нешто слично како пробиотиците во јогуртите.

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER