Со стем клетки против срцеви болести | За Здравје


Error message

  • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

КАРДИОЛОГИЈА

                           
                           
                           
                       

Со стем клетки против срцеви болести

 

Научниците од Универзитетот во Кембриџ развија нови методи за третман на срцеви заболувања и други болести преку создавање на стем клетки од крвта на пациентот.

 

Според студијата, новите стем клетки можат да се искористат за градење на крвни садови како дел од третманот.

 

Тимот од Кембриџ на почетокот ја “одгледувал“ крвта во лабораторија, а потоа од истата изолирал и зачувал стем клетки кои што можат да се чуваат долг период. Овие специјални клетки можат да се комбинираат со скоро секоја клетка во телото, вклучително и клетките на крвните садови и срцето.

 

 

 

Истражувачите велат дека развиле практичен и ефикасен метод за создавање на стем клетки од различните типови на клетки кои што се содржат во крвта. Се верува дека еден ден тие ќе можат да ја поправат штетата која што му е нанесена на телото од страна на кардиоваскуларните заболувања.

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER