vw_bolesti_n | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

БОЛЕСТИ - Н

                           
                           
                           
                       
 • Настинка

  Дефиниција: Настинката е вирусна инфекција на слузницата на носот и фаринксот, предизвикана од пикорна вирусите или поточно од риновирусите. По својата зачестеност таа е најверојатно најчестата инфективна болест на луѓето. Општата карактеристика на настинката е катар на носната слузница без...

 • Нарколепсија

  Спиењето е дел од нашиот живот. Со спиењето одмараме физички и психички. Кога сме будни постепено се нарушува физиолошката рамнотежа во организмот, па затоа спиењето е потребно за да рамнотежата повторно се воспостави. Причина Нарколепсијата предизвикува губиток на клетки во...

 • Анелгезична нефропатија (Оштетување на бубрезите по употреба на високи дози на анелгетици)

  Автор: Д-р Елена Јовановска Специјализант по Анестезија, Реанимација и Интензивно лекување Анелгезична нефропатија (Оштетување на бубрезите по употреба на високи дози на анелгетици) Анелгезичната нефропатија претставува хроничен интерстициумски нефритис кој се среќава кај пациенти,...

 • Номофобија – Нова урбана фобија

  Автор: Д-р Александар Ристески Доктор на Медицина Номофобија преставува нов назив за страв од недостаток од мобилен телефон, било од негов губиток, празнење на батеријата или кредитот, или пак губиток на мрежата. Изгледа дека стресот на модерниот живот не е доволен па на новите...

 • Настинка

  Кои се симптомите на настинката? Еден до три дена откако ќе се заразите со вирусот на настинка, симптомите почнуваат наеднаш. Се почнува како чувство на горење во носот или грлото. Следува кивањето, водест нос, и чувство дека сте уморни и дека не ви е добро. Првите неколку дена, се...

 • Старечка наглувост

  Старечката наглувост е физиолошка, прогресивна и иреверзибилна наглувост од перцептивен тип која симетрично ги зафаќа двете уши. Физиолошкото стареење на органот на слух почнува релативно многу рано, уште во четвртата деценија од животот. Меѓутоа не може да се збори за чисто физиолошко стареење на...

 • Нимфоманија

  Нимфоманијата е состојба која се опишува кај жените, кои имаат претерани сексуални нагони. Овие жени обично ретко можат да стапат во врска, а уште поретко да ја одржат, бидејќи нивната претерана сексуална желба ги тера постојано да наоѓаат нови партнери или начини за задоволување на своите...

 • Нефролитијаза (бубрежни каменчиња)

  Дефиниција Нефролитијазата претставува присуство на каменчиња (калкули) во собирните каналчиња, чашките и каликсите на бубрегот. Каменчињата се клинички значајни бидејќи можат да предизвикаат опструкција (стоп) на нормалниот проток на урината, и да создадат услови за развој на уринарни...

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER