vw_dermatovenerologija | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

ДЕРМАТОВЕНЕРОЛОГИЈА

                           
                           
                           
                       
 • Гонореата станува резистентна на антибиотици!

  Агенцијата за заштита на здравјето (HPA) предупредува дека гонореата станува се порезистентна на повеќето антибиотици кои успешно биле применувани со цел нејзино сузбивање, потекцирајќи ја потребата од развивањето на нови приоди во лекувањето на сексуално преносливите болести. Иако...

 • Грицкање нокти – колку е штетно?

  Луѓето кои ја имаат оваа навика често и се прашуваат дали грицкањето нокти може да предизвика некое долготрајно оштетување на ноктите. Иако грицкањето нокти е нехигиенска навика, тоа не предизвикува долготрајно оштетување на самиот нокт. Нашите нокти се формираат во коренот кој е со U форма и...

 • Со секој нов сексуален партнер – тест за хламидија

  Жените треба да имаат во предвид дека пожелно е да направат тест за хламидија секогаш кога имаат сексуален односи со нов партнер. Според најновите истражувања во British Medical Journal, скринингот се прави со цел да се спречи пелвична инфламаторна болест кај жените. Резултатите на...

 • Постелнината – царство за дерматофагите

  Живите и мртвите дерматофаги и нивниот измет, заедно со клетките на кожата може да сочинуваат 1/10 од тежината на една запоставена постелнина. Современите домови слабо се проветруваат, а креветите се помалку се местат. Дерматофагите во прашината се причина за голем број на заболувања, пред се...

 • Како да ја одберете вашата заштита од сонцето

  Нешто околу кожата и проблемите со неа Кој несака да биде на сонце? Убавото сончево време ни го јакне духот и не полни со убаво чувство на радост. Покрај ова сонцето ни е потребно за продукција на витамин Д. Меѓутоа позитивните страни на сонцето се многу мали во споредба со неговите...

 • Превенција од алергија на храна

  Избегнување на алергените Тотално избегнување на храната на која што сте алергични е најдобрата стратегија што постои. Но знаејќи ја природата на храната во однос на нејзиното приготвување и манипулирање, ова може понекогаш да биде тешко. За да се осигурате дека нема да изедете нешто...

 • Временските зони претставуваат ризик за спортистите

  Елитните спортисти кои што мораат да поминат повеќе од пет временски зони се соочуваат со зголемен ризик по нивното здравје, велат научниците. Научниците од Универзитетот во Кејп Таун, Јужна Африка го следеле здравјето на 259 рагби играчи кои што се натпреварувале во турнири во Јужна Африка,...

 • Како да го спречите предвременото обелување на косата

  Предвременото обелување на косата е резултат на фактори, како што се генетика, стрес и хемикалии кои се наоѓаат во фарбите за коса. Освен што влијаат на природната пигментација на косата, овие фактори, исто така влијаат и на нејзината влажност и исхрана на влакната. 1 чекор Нанесете...

 • Дијабетични проблеми со кожата

  Дијабетесот е болест која може да се контролира. На телото му се потребни шеќери за да функционира, а инсулинот е хормон кој го конвертира шеќерот во искористлива енергија. Ако телото не продуцира доволно инсулин, или пак тој не се користи на правилен начин, нивото на шеќер во крвта ќе почне да се...

 • Кои се придобивките на ароматерапијата?

  Истражувањата по однос на ефективноста на ароматерапијата - терапевтската примена на есенцијалните масла кои што се екстрактирани - се ограничени. Сепак, неколку студии имаат покажано дека ароматерапијата може да има придобивки по здравјето, вклучувајќи: - Ослободување од вознемиреноста и...

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER