vw_endokrinologija | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

ЕНДОКРИНОЛОГИЈА

                           
                           
                           
                       
 • И мажите можат да лачат млеко и да дојат

   Можеби ви звучи чудно или по малку откачено, но да, и мажите можат да лачат млеко и да дојат. Ова уште од одамна е потврдено, но денеска се прават нови современи и дополнителни истражувања во врска со оваа проблематика. Многумина од вас можеби слушнале за таков случај - се работи за...

 • Вежбајте и ублажете го дијабетесот

   Да, секој дијабетичар внимава на исхраната и на терапијата која мора да ја внесува но за жал, повеќето дијабетичари забораваат една важна работа, а тоа е вежбањето. Секој дијабетичар мора да биде физички активен за да има добро здравје – велат експертите во оваа област.  Храната и...

 • Дебелите деца можат да станат импотентни мажи

   Според истражувањата, дебелите деца имаат голем ризик да пораснат како импотентни мажи бидејќи нивното ниво на тестостерон е значително намалено. Научниците од Универзитетот во Бафало направиле истражување каде што ги споредиле резултатите од испитување на тестостеронот кај 25 деца со...

 • Децата, дијабетот и училишните екскурзии…

  Повеќедневните патувања и излетите ја потикнуваат самодовербата кај децата, забавни се и ја унапредуваат самосвеста и самостојноста. Децата и адолесцентите со дијабетес може во потполност на учествуваат во повеќедневните програми. Обично децата/адолесцентите тргнуваат во камповите во време кога...

 • Откриен нов револуционерен начин за лекување на дијабетот

  Научниците од Медицинската Школа Јеил изјавија дека можеби еден ден контролирањето на дијабетесот ќе се базира врз новата терапија која сеуште се испитува, а тоа е користење на матични клетки од епителот на утерусот, односно матката од женските генитални органи. Тимот успеал да го лекува...

 • Хормони - Функција и влијанија

  Главната функција на ендокрините жлезди е секрецијата на хормони директно во крвотокот. Хормоните се хемиски супстанции кои влијаат врз функционирањето на целиот организам. Во суштина, тие се еден вид на пренесувачи на информации кои ги контролираат и координираат активностите низ целото тело....

 • Хируршка интервенција и дијабетес

  Кај пациентите кај кој е дијагностициран дијабетес, спроведувањето на хируршката интервенција во општа анестезија бара специфичен пристап. Пред хируршката интервенција, важно е да се прегледа не само состојбата на гликорегулацијата, ацидобазниот статус и нивото на електролитите, туку и да се...

 • Андропауза - хормонски промени кај мажите

  Во научните кругови се уште има несогласувања околу тоа дали постои "машка менопауза" и кои се мерливите критериуми за оваа појава. Термините "машка менопауза" и "средновечна криза" се всушност синоними за андропаузата. Се смета дека тоа е резултат на природната...

 • Типови на инсулин

  Автор: Д-р Елена Јовановска Специјализант по Анестезиологија, Реанимација и Интензивно лекување Доколку имате тип 2 на дијабетес, Вашиот панкреас сеуште продуцира инсулин. Со тек на времето може да се продуцира помала количина од овој хормон. Ова води кон потреба од дополнување на инсулин...

 • Бактеријата Хеликобактер пилори - виновна за дијабетот

  Според научниците, постои врска помеѓу бактеријата Хеликобактер пилори која предизвикува чир и гастритис, и развојот на дијабетес тип 2. Студијата покажала дека луѓето инфицирани со бактеријата, се изложени на двојно поголем ризик од дијабетес. Претходните истражувања на оваа тема покажуваат...

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER