vw_gastroenterohepatologija | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

ГАСТРОЕНТЕРОХЕПАТОЛОГИЈА

                           
                           
                           
                       
 • Со зелен чај против рак на дигестивниот систем

   Истражувањето кое овојпат ни доаѓа од Кина и кое траело 10 години, покажува дека жените кои редовно пиеле зелен чај имале значително помал ризик од карцином на дигестивниот систем за разлика од оние кои не го консумирале.Истражувањето е објавено во American Journal of Clinical Nutrition и...

 • Дали андолот го намалува ризикот од рак на дебелото црево?

  Секојдневното земање на андол (ацитилсалицилна киселина) го намалува ризикот од развој на полипи кои се прекурзори за развој на рак на дебелото црево. Истражувањето го спровеле американските научници од Универзитетот во Вермонт, а резултатите од истражувањето ги потврдиле предпоставките на...

 • Проблеми со варењето на храната, зошто се јавуваат и како да се надминат?

  Многу луѓе страдаат од проблеми со варењето, стомачни грчеви, болки, неправилна апсорпција.. но многу малку луѓето обрнуваат внимание на доброто и правилно варење на храната. Добро варење и правилната апсорпција се многу важни за одржување на здравјето на целото тело и одржување на стабилна крвна...

 • Симптоми кои можат да посочат на зголемена простата

  Зголемена простата е чест проблем кај мажите, кои се симптомите кои можат да укажат на овој проблем? За правилно и рано дијагностицирање на оваа појава се потребни редовни прегледи и развивање на самата свест кај машката популација. Ова е болест која во почетокот не дава сиптоми, а потоа...

 • Подуеност на стомакот – како да го решите проблемот?

  Голем дел од вас го имаат проблемот со подуеност на стомакот и нелагодност. Подуеноста на стомакот може да биде симптом на повеќе патолошки состојби, но сама по себе не претставува сериозен проблем и најчесто настанува под влијание на храна или други надворешни состојби. Па ќе наброиме некои од нив...

 • Чистење на дебелото црево - начин за елиминирање на токсините од телото?

  Иако докторите го препишуваат чистењето на дебелото црево (колонот) како подготовка за медицинските процедури како што е колоноскопијата, повеќето од нив не го препорачуваат чистењето на колонот како начин за детоксификација на телото. Причините се едноставни: Дигестивниот систем и цревата по...

 • Дали боледувате од воспалителните болести на цревата? Еве што треба да направите

  Воспалителна болест на цревата е термин кој се користи за да се означат состојби кој го вклучуваат имуниот систем и воспалениот гастроинтестинален тракт, според Центарот за Контрола и Превенција на болестите. Потојат два главни типа на воспалителни болести на цревата – Хронова болест, и улцеративен...

 • Нервозен стомак – постои ли нешто такво?

  Терминот нервозен стомак се употребува кога се мисли на хронична индигестија. Како може еден орган да биде “нервозен”? Овој термин е најверојатно остаток од пред 100 години кога честа била појавата на синдромот наречен нервна исцрпеност или неурастенија (што бил предизвикан од нервна раздразнетост...

 • Мукус во столицата. Дали има потреба за загриженост?

  Малата количина на мукус (исцедок) во столицата вообичаено не треба да ве загрижува. Столицата нормално содржи мала количина мукус - субстанца во облик на желе која што се произведува во цревата и има за цел обвивката на колонот да ја одржува навлажнета и лубрицирана. Би требало да се јавите на...

 • Сокот од компир корисен во лекување на чир на желудник

  Компирот, односно сокот од компир може да биде многу корисен кога станува збор за лекување на чир на желудник – изјавуваат научниците. Во иднина се очекува сокот од компир да биде редовен додаток кај луѓето кои патат од оваа состојба. Научниците велат дека бактериите имаат механизам со кој...

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER