vw_ginekologija | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

ГИНЕКОЛОГИЈА

                           
                           
                           
                       
 • Која храна е најдобра за здрави гради и здрава вагина?

   Според научниците, постојат одредени намирници кои навистина се заштитници на женските интимни делови, па во продолжение следат намирниците ги чуваат градите и вагината на жената и кои треба редовно да се конзумираат.Пробиотски јогурт Научниците  велат дека пробиотските јогурти се...

 • Не сметајте го доењето како природна контрацепција

    Постојат многу митови за доењето и контрацепцијата. Многу луѓе и ден денеска сметаат дека доењето е природна контрацепција и дека жената додека дои неможе да забремени. Ова е чиста глупост и никогаш немојте да ја сфаќате сериозно. Овој мит  потекнува од лошо протолкувани...

 • Мајките кои пушат ја ризикуваат и плодноста на своето дете

   Мајките кои пушат, пред и за време на бременоста, ја ставаат на ризик плодноста на своето дете – велат научниците.  Студијата била изведувана на лабораториски глувци.За време на истражувањето, научниците вбризгувале во лабораториските глувци токсини кои обично се наоѓаат во цигарите,...

 • Тампоните можат да бидат опасни по здравјето

   Тампонот за многу жени е практична работа, но сепак дали тој е толку добар и за Вашето здравје? Научниците велат дека тампонот е одличен кога сте на одмор, кампување или слично бидејќи неговата практичност може многу да ви ги олесни работите, но дали тој е безбеден за секојдневна употреба?...

 • Совети кои ќе ви помогнат полесно да забремените

   Спротивно од несаканата бременост, многу луѓе патат од неможноста да останат бремени. Доколку неможете да останете бремени во период од една година, посетете лекар. Во меѓувреме, послушајте ги нашите кратки совети за да можете полесно да останете бремени и да си го подобрите здравјето.Никогаш...

 • Пушењето во бременоста може да предизвика аутизам

   Пушењето е штетно по здравјето за секој еден човек и ова веќе многупати е кажано. Сепак, особено внимание се посветува на пушењето во бременоста, бидејќи мајките освен што му наштетуваат на своето здравје прават штета и врз здравјето на своето новороденче.  Веќе е докажано дека...

 • Нов тренд во светот “ зголемување на G-точката “

   Нов тренд започна да се шири во современиот свет. Некои болници започнаа да ја зголемуваат G точката кај жените, тврдејќи дека ќе им помогнат на жените за поголемо уживање во сексот.Научниците аплицираат инјекција со колаген на местото каде што сметаат дека се наоѓа оваа точка кај жените. По...

 • Спиењето на грб - лошо за бремените жени

   Ако сте бремена и ако спиете на грб, можеби е време да ја смените положбата бидејќи според научниците ризикот за спонтан абортус е поголем.Научниците направиле испитувања во осум болници на околу 300 бремени жени, и според резултатите дошле до заклучок дека сите што спиеле на грб имале...

 • Конзумацијата на алкохол за време на бременоста го зголемува ризикот од епилепсија кај децата

  Студијата објавена во списанието Alcoholism: Clinical and Experimental research, сугерира дека жените кои пијат алкохол за време на бременоста може да го зголемат ризикот нивното дете да страда од епилепсија. Истражувањата најдени кај деца родени со фетален спектар на алкохолни нарушувања (...

 • Инфекциите како причина за неплодност

  Неплодноста е дел од нашата секојдневност и е еден од водечките здравствени проблеми со кого се среќаваат повеќето од луѓето. Можеме да ја поделиме на примарна и секундарна. Примарната неплодност или инфертилност ја дефинираме како неможност за зачнување на нов живот после една година од редовни...

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER