vw_infektologija | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

ИНФЕКТОЛОГИЈА

                           
                           
                           
                       
 • Заштитете се од грипот и без вакцина!

   Најважната работа која што можете да ја направите е често да ги миете рацете. Иако вирусот се пренесува преку воздухот, сепак, најголемиот процент од пренесената зараза е преку рацете. Мијте ги рацете 15 секунди со сапун и топла вода. Добро истријте ги. Правете го тоа секогаш кога ќе...

 • Болки во грлото, обична настинка или стрептокок?

   Чувствувате печење во грлото, горење и суво кашлање, чести болки и нелагодност. Се прашувате дали се работи за обична настинка или зад симптомите стои бактериска инфекција. Обичната настинка ќе помине лесно сама од себе, но стрептококот бара антибиотска терапија. Дали имате стрептокок или...

 • Недоволен број на девојки се тестираaт на Chlamydia trachomatis

  Според истражувањето кое го спровело Американскиот Центар за конторола и превенција на болестите, само 38% од сексуално активните девојки и жени се тестирани на бактеријата Chlamydia trachomatis, или на одредени серотипови кои предизвикуваат полово пренослива болест и кои може да имаат сериозни...

 • Симптоми кои можат да посочат на постоење на глисти

  Глистите се карактеризираат со тоа што мигрираат во различни органи на човечкото тело, и во зависност од стадиумот на биолошкиот циклус се придвижуваат во различни делови на телото и таму можат да се задржат одреден период. Токму поради оваа нивна особина, глистите можат да се причина за појава...

 • Откриен агенс кој го блокира ХИВ вирусот

  Кинеските научници објавија дека откриле агенс кој го блокира ХИВ вирусот и дека истиот може да се користи како вид на сексуална контрацепција. Група научници од Хонг Конг, вчера објавија дека откриле агенс кој успешно го блокира ХИВ вирусот и може да се користи како вид на сексуална...

 • Лек за превенција од ХИВ!?

  Лекот truvada е лек кој научниците го користеа за лекување на ХИВ вирусот, но во последните месеци се зборува за негова употреба како превенција кај високо ризичните групи на здрави луѓе. Кога велиме високо ризичните мислиме на : - Хомосексуалци - Незаразени партнери на...

 • Што се може да ви донесе сексот со непознато лице кога сте на одмор

  Што се може да ви донесе сексот со непознато лице? Пред да одите на одмор добро е да ја прочитате оваа статија и да се информирате што се може да ви донесе “врелиот” секс со згодна непозната жена од странска земја. Добиени се загрижувачки податоци во врска со британските туристки во истражување кое...

 • Американците предупредуваат: Ни претстои нова вирусна закана – Фокин грип?

  По птичјиот и свинскиот грип, американските научници предупредуваат за уште една опасност, односно вирусот H3N8 или фокин грип кој може да биде следната вирусна опасност. Фокиниот грип е изолиран сој на вирус кој го пренесуваат фоките. Податоците се аларманти предупредуваат научниците кои...

 • Нов тип на свински грип забележан во САД

  Во текот на месец јули во САД се забележани 16 нови случаеви на нов тип на свински грип, изјавува Центарот за Контрола и Превенција на Болести во САД. Она што е загрижувачко кај овој тип на грип е што носи човечки М ген кој многу го олеснува навлегувањето на вирусот во човековото тело. Првиот...

 • Вирусот на Западен Нил сеуште забрзано се шири во САД

  Бројот на случаеви заразени од вирусот на Западен Нил во изминатата недела во САД порасна за една третина – предупредуваат институциите. Ширењето на оваа опасна болест која ја пренесуваат комарците зема сериозен замав – предупредуваат американските експерти. Овој вирус може да предизвика...

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER