vw_kardiologija | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

КАРДИОЛОГИЈА

                           
                           
                           
                       
 • Нов експериментален лек за холестерол

   Резултатите од тестирањата на новиот лек против холестерол укажуваат на негова голема ефикасност за намалување на концентрацијата на LDL или лошиот холестерол во крвта. Лекот наречен ALN-PCS кај 32 пациенти кои што учествувале во истражувањето ја намалил концентрацијата на LDL...

 • Со стем клетки против срцеви болести

   Научниците од Универзитетот во Кембриџ развија нови методи за третман на срцеви заболувања и други болести преку создавање на стем клетки од крвта на пациентот. Според студијата, новите стем клетки можат да се искористат за градење на крвни садови како дел од третманот. Тимот од...

 • Новиот пејс-мејкер наместо од батерија ќе се напојува од срцето

   Научниците од  Американскиот Универзитет Michigan, изјавија дека направиле нова револуција во пејс-мејкерите. Велат дека новите пејс-мејкери ќе се напојуваат од срцевата акција, односно од вибрациите на срцевата работа, а не од батерија – пренесува Daily mail.  Се вели и дека...

 • Морските алги можат да го регенерираат срцето после инфаркт

   Желатинозната течност од морските алги многу веројатно дека наскоро ќe стане тренд за пост инфарктно лекување на срцето. Морските алги најверојатно имаат моќ за регенерација на срцето.  До ова откритие дошол римскиот лекар д-р Фабио Миралди, од Римската болница Umberto. Тој на свој...

 • Tелевизорот е виновен за зголемениот ризик од предвремена смрт

   Кардио васкуларните болести се водечки убиец во светот. Научниците се повеќе се трудат да ги дефинираат причинителите за нивното појавување.  Па така според едно итражување направено во Сиднеј, а објавено во списанието Journal of the American Heart Association, луѓето што долго време...

 • Откријте го холестеролот навреме!

  Децата до девет години кои имаат зголемен холестерол, подоцна имаат зголемен ризик да добијат некое кардиоваскуларно заболување – соопштуваат научниците во една студија објавена во Франција. Во оваа студија се наведува дека фамилијарната хиперхолестеролемија (зголемен холестерол) зафаќа...

 • 5 знаци за срцева болест кај мажите

  Срцевите заболувања остануваат примарна причина за смрт кај мажите. Срцевите заболувања исто така можат да се наречат и коронарни срцеви болести или коронарни артериски болести. Мажите постари од 40 години имаат зголемен ризик од развој на срцево заболување. Симптомите на срцевите болести се скоро...

 • Влијанието на хормонската терапија кај жените во менопауза

  Дали веќе земате или размислувате да почнете со земање на хормонска терапија за третирање на досадните симптоми на менопауза? Дознајте за потенцијалните ризици врз вашето срце и за тоа дали хормонската терапија е вашиот вистински избор. Долготрајната хормонска заместителна терапија често...

 • Нулта крвната група е најсигурна од срцев удар!?

  Според научниците луѓето со крвна група нулта се најбезбедни кога е во прашање срцевиот удар. Крвната група А има за 5 % поголем ризик, додека крвната група Б, за 11% - тврдат научниците. Според научниците, луѓето со крвна група нулта имаат супстанции во крвта кои го подобруваат циркулирањето и...

 • Сообраќајната бучава му штети на срцето

  Сообраќајната бучава му штети на срцето односно го зголемува ризикот од срцев удар и зголемен крвен притисок, тврдат експертите од Националниот Центар за Превенција од Хронични Болести во американската држава Џорџија. Светската здравствена организација ја окарактеризира бучавата од сообраќајот...

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER