vw_nefrologija | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

НЕФРОЛОГИЈА

                           
                           
                           
                       
 • Со селен против песок во бубрезите

   Кога велиме селен не мислиме на оној селен кој вие го знаете како минерал, туку мислиме на билката селен (Levisticum officinale, Apiaceae). Oва е зелјесто растение, по потекло е од Персија, а го има низ цела Европа. Кај нас најчесто може да се забележи низ дворовите на куќите како миризливо...

 • Арсенот поврзан со ризик од појава на рак на бубрези

  Истражувањата покажуваат дека луѓето со умерено зголемено количество на арсен во урината има зголемен ризик од развој на карцином на бубрезите, особено ако ова е проследено со зголемен крвен притисок или некое бубрежно заболување. Сепак резултатите од оваа студија не покажуваат дека арсенот...

 • Дали каменот во бубрег и атеросклерозата се поврзани?

  Најновата студија покажува дека младите лица кои боледувале од камен на бубрег имаат значително поголем ризик од атеросклероза (заболување на крвните садови). Според научниците ова немора да значи дека едното го иницира другото, но можат да имаат заеднички иницијатор. Во истражувањето се...

 • Поврзаностa меѓу хиперактивноста на мочниот меур и исхраната

  Хиперактивноста на мочниот меур подразбира чести мускулни контракции во ѕидовите на мочниот меур, што доведува до зголемена потреба или итност во мокрењето. Хиперактивниот мочен меур се јавува кај секој единаесети американец, и е особено карактеристичен за луѓето над 65 година, говорат извештаите...

 • Зошто не се сеќаваме на ништо по изминатата пијана ноќ?

  До сега научниците неможеа да разберат зошто луѓето откако ќе испијат премногу алкохол, изведуваат сложени активности како што се играње, разговарање па дури и возење, а следното утро на ништо не се сеќаваат. Оваа амнезија позната уште како замрачување на умот или кај некого уште попозната како...

 • Перитонеална дијализа

  Перитонеалната дијализа е начин на отстранување на отпадните продукти на крвта кога бубрезите веќе неможат соодветно да ја вршат таа функција. За време на перитонеалната дијализа, перитонеалните крвни садови (перитонеум – цревна покривка) ги заменуваат бубрезите, со помош на течноста (дијализат)...

 • Инфекции на бубрезите и уринарните патишта

  Автор: Асс. Спец. Д-р Павлина Џекова Клиника за Нефрологија - Скопје Инфекциите на бубрезите и уринарните патишта се поделени во две анатомски категории: дистални уринарни инфекции (инфекции на уретрата и/или мочниот меур) проксимални уринарни инфекции (инфекции на бубрегот, инфекции...

 • Мигрената води кон депресија

  Луѓето кои страдаат од мигрена се изложени на повисок ризик од развој на депресија, покажува новото канадско истражување. Од друга страна пак, депресијата може да го зголеми ризикот од развој на мигрена, констатираат научниците. Затоа, погодените индивидуи од депресија или мигрена треба да ги...

 • Сокот од брусница – брзо се бори со уринарната инфекција

  Научниците потврдија дека само после 8 часа сокот од брусница ефикасно ја превенира бактеријата да не премине во инфекција на уринарниот тракт. Претходните студии докажаа дека активните компоненти во сокот од брусница не се уништуват од страна на дигестивниот систем, туку тие се борат против...

 • 6 совети за здрав уринарен систем

  Постојат неколку лесни навики кои можете да ги примените за да го намалите ризикот од појава на проблеми со урунарниот систем, како што се на пример уринарните инфекции, камчиња во бубрегот и хроничните уринарни инфекции. Пијте вода кога сте жедни Кога уринирате, вие се ослободувате од...

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER