vw_oftalmologija | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

ОФТАЛМОЛОГИЈА

                           
                           
                           
                       
 • Како да ја спречите катарактата

  Катарактата која е предизвикана од староста е најчеста причина за слепило. Се додека точните причини за појава на катаракта не се утврдат, истражувањата на научниците продолжуваат да најдат начин како со здрава исхрана да го намалат ризикот од појава на истата. Генерално, јадењето на здрава...

 • Белиот бастун на слепите лица ќе биде заменет со сензорни обувки

  Студенти од Универзитетот во Тексас измислиле чевли кои "гледаат" и можат да ги заменат белите бастуни што се користат од слепите луѓе, соопшти сајтот "Newlaunches". Специјалните чевли се покриени со сензори, кои почнуваат да вибрираaт кога ќе забележат пречка. Колку поблиску...

 • Луѓето кои редовно пијат аспирин се со зголемен ризик од загуба на видот

  Возрасните луѓе кои земаат аспирин секојдневно, се изложени на двојно поголем ризик да развијат макуларна дегенерација - најчеста причина за губење на видот со староста, соопшти Ројтерс. Податоците од истражувањето не покажуваат дека аспиринот директно предизвикува губење на видот. Резултатите...

 • Глаукомот поврзан и со други сериозни заболувања

  Истражувачите од Тајван откриле дека луѓето кои имаат глауком (покачен интраокуларен притисок), мошне веројатно имаат и дополнителни сериозни здравствени проблеми. Ова откритие било базирано на студијата во Тајван, што испитала 76 673 случаи на глауком со отворен агол, а резултатите биле...

 • Диплопија (појава на двојни слики во видното поле)

  Автор: д-р Петар Динов Диплопијата претставува двојно гледање. Зборот има грчко потекло, и се состои од зборовите “diplos" што значи двојно, и “ops" што значи око. Често претставува прва манифестација на многу системски пореметувања, особено мускулни и невролошки заболувања. Причини...

 • Ласерски третман што ја менува бојата на очите

  Еден Американски доктор со години се обидувал да создаде технологија која ќе овозможи менување на бојата на очите. Др. Грег Хомер тврди дека 20-секундниот ласерски третман може да го отсрани кафениот пигмент на ирисот (шареницата) на окото, и постепено тоа да ја смени својата боја во сина...

 • Редовно одмарајте ги очите од компјутерскиот екран

  Долгите работни часови пред компјутерите несомнено влијаат на здравјето, но највеќе ги загрозуваат очите. Всушност, компјутерскиот екран им делува штетно на очите бидејќи го намалува процесот на влажење на очите и може да го замагли видот. Исто така може да дојде и до воспаление на очниот нерв...

 • Дијабетесот и очното здравје

  Дали сте знаеле дека еден од првите предупредувачки знаци на дијабетес е заматен вид? Можеби ќе се запрашате каква врска има дијабетесот со вашите очи. Колку повеќе сте информирани, толку подобро ќе го зачувате бесценетиот вид. Многу од луѓето со дијабетес не се свесни дека ја имаат оваа...

 • Скоро никој правилно не ги чисти контактните леќи

  Луѓето кои носат контактни леќи велат дека секогаш добро се грижат за нивната хигиена и чистота. Но, последните истражувања покажаа дека скоро никој тоа не го прави на правилниот начин. Др. Двајт Каванан, клинички професор по офталмологија во Југозападниот Медицински Центар, кој ги...

 • Хранливи материи и витамини кои го помагаат видот

  Постојат многу хранливи материи и витамини го помагаат функционирањето на видот. Важно е континуирано и секојдневно да се внесуваат со исхраната за да не настане нивен дефицит во организмот и за да се одржи правилното функционирање на видот. Еве некои од нив. Цинк, селен и омега 3 Селенот и...

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER