vw_onkologija | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

ОНКОЛОГИЈА

                           
                           
                           
                       
 • Десет факти што секој маж треба да ги знае за својата простата

   Ноември е месец на развивање и подигање на свесноста за ракот на простата. Прочитајте за десетте основни факти за простатата, ракот на простата и неговата превенција. Познавајќи ги симптомите на ракот на простата може да помогне во рано дијагностицирање на болеста кога и успехот на...

 • Статините го кочат развојот на карциномот

   Статините се лекови кои ги земаат луѓе кои патат од хиперлипидемија, односно зголемени масти во крвта. Но она што е интересно е новото истражување кое вели дека статините го кочат и ширењето на карциномот.Не е познато дали статините влијаат превентивно од појава на карцином или не, но едно е...

 • Акупунктурата помага кај жените болни од рак на дојка

   Според Британските научници, акупунктурата делува добро на жените кои се лекуваат од рак на дојка. Акупунктурата делува позитивно, го подобрува расположението, го намалува чувството на депресија, анксиозоност и го подобрува квалитетот на животот.За време на терапијата, жените имаат многу...

 • Дали премногу и се верува на хемотерапијата?

   Според истражувањето објавено во New England Journal of Medicine, 69 % од луѓето кои имале рак на белите дробови и дури 81 % од луѓето со рак на дебелото црево во многу напреден стадиум, сметале дека хемотерапијата може да ги излечи, иако шансите за такво нешто се многу мали скоро и...

 • Млекото штити од карцином на црева

   Според група на Шведски научници, протеините кои се наоѓаат во млекото можат значително да го намалат ризикот од појава на карцином на црева, но исто така и да го забават растот на веќе постоечкиот тумор на цревата – јавува Journal of Dairy Science.Според научниците кои го анализирале...

 • Намалете го ризикот од појава на рак на дојка – сменете го начинот на исхрана

  Ракот на дојка е малиген убиец број еден во земјава и во светот. Подмолните промени на дојката најчесто се откриваат во многу доцен стадиум, па поради тоа и стапката на смртност од оваа болест е огромна. Некои работи неможеме да ги смениме, како што се генетските предиспозиции. Доколку некој од...

 • Дали постои рак на срце?

  Ракот на срцето (примарен кардијален тумор) претставува тумор кој што се шири во срцето. Канцерозните, односно малигни тумори кои што започуваат да се создаваат во срцето најчесто се саркоми кои што се појавуваат во меките ткива од телото. Поголемиот број на тумори на срцето се бенигни. Ракот...

 • Дали високите дози на витамин Ц можат да ги убијат канцерозните клетки?

  Користењето на витаминот Ц во алтернативните третмани за ракот не е нешто ново. Поддржувачите на овие третмани тврдат дека високите дози на витамин Ц делуваат токсично врз клетките на ракот. Сепак, сеуште не постои веродостоен доказ кој што би ја поддржал оваа теорија. Студиите во 70-ите години...

 • Митови во врска со бемките кои мораме да ги знаеме

  Бемките се творби кои можат да се забележат на скоро секое тело и вообичаено не се опасни. Но бемката понекогаш може да се промени и да се создаде меланом. Меланомот е опасен тип на рак кој тешко се лекува. Многупати сме пишувале за тоа како да препознаете проблематична бемка, а денес ќе напоменеме...

 • Најпопуларни митови за ракот – има ли вистина во овие верувања?

  Многу е лесно да поверувате во многуте митови за ракот. Бидејќи оваа болест се уште не е докрај разоткриена, секој ден слушаме некакви новости во врска со неа. Не верувајте слепо во се што ќе прочитате за болеста и ризичните фактори. Секогаш барајте доказ за информацијата. Погрешните сознанија за...

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER