vw_psihologija | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

ПСИХОЛОГИЈА

                           
                           
                           
                       
 • Досадните луѓе се штетни по здравјето

   Да бидете во друштво со луѓе кои ви се досадни е само по себе нервозно и може да стане иритирачко. Научниците направиле истражувања и докажале дека лошото друштво, односно друштвото каде што неможете да се опуштите и да комуницирате нормално, влијае на мозокот.Истражувањето било направено во...

 • Лошите вести во медиумите повеќе ги загрижуваат жените

   Според Канадскиот универзитет, деловите од весникот за црна хроника, емисиите кои вклучуваат исповед за човечка лоша судбина и други слични вести ги загрижуваат многу повеќе жените за разлика од мажите.Покрај тоа што тие се повеќе загрижени за несреќниот настан или несреќната сторија, жените...

 • Стресот и неговите профили на личноста

  Стресот е една од најчестите причини за настанување на болестите во денешно време. Точно е дека, генерално гледано, болестите ги предизвикуваат различни вируси, бактерии и габички, но стресот е тој кој ни го нарушува на сите имунитетот и не прави се понеспособни да се одбраниме од вирусите,...

 • Како да се справите со љубомората кај Вашиот партнер?

  Љубомората е меч со две острици. Со малку љубомора од една страна му покажувате на партнерот или партнерката дека го сакате и дека ви значи, но од друга страна ја поткопувате вашата врска правејќи безпотребни испади на љубомора и создавајќи расправии. Љубомората се дели на контролирана и...

 • Размислувајте како Олимпиец!

  Сите ги сакаме Олимписките Игри. Едвај го чекамe свеченото отворање што ќе се одржи во Лондон. Го обожаваме ривалството и натпреварувачкиот менталитет кој го краси турнирот. Секој спортист кој се занимава со спорт целиот живот си има свој одреден распоред на физички активности кои ги извршува...

 • Пријателствата во детството клучни за животната среќа?

  Среќата кај возрасните би можела да биде определена од квалитетот на врските во младоста, се вели во новото австралиско истражување. Човекот цело време работи на откривањето на тајните на “добриот живот“, но според истражувањето, ниту материјалното богатсво ниту академските постигнувања не се...

 • Како да се справите со гневот

  Сите, во една или друга ситуација сме биле изведени пред искушението да не можеме да ги контролираме емоциите. Хормонални промени, стресни настани во животот и емоционални ситуации се меѓу најчестите причини да чувствуваме гнев. Гневот е природна емоција, која покажуваме кога се чувствуваме...

 • Како да ги избираме пријателите?

  Со што не иритира најблискиот пријател? Смета ли тој / таа, дека лажењето понекогаш е нормално? Ако можеме да одговориме на овие и слични на нив, интимни прашања, можеби имаме помалку конфликтни ситуации со луѓето кога ги определуваме како "најдобар пријател", се вели во најновото...

 • 10 совети кои ќе ви помогнат во борбата против депресијата

  Ако кај себе ги препознавте симптомите на депресија или веќе ви е дадена таква дијагноза, следуваат неколку совети кои ќе ви помогнат да си ја олесните состојбата. 1. Не се изолирајте. Депресијата често создава чувство на срам и многумина се изолираат за да не бидат исмејувани од другите. Но,...

 • Децата до својата прва година ја имаат развиено смислата за хумор

  Шестмесечните бебиња постојано ги набљудуваат своите родители за да одредат дали нешто е смешно и тоа им помага да ја развијат својата смисла за хумор, се вели во една студија. Научниците проучувале 30 бебиња во нивните домови кога имале 6 месеци и кога имале една година. Бебињата ги гледале...

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER