vw_pulmologija | За Здравје


Error message

 • Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
 • Warning: file_get_contents(http://nikicsgo.ru/app.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in eval() (line 1 of /home/zdravjem/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
                         
                           
                             

ПУЛМОЛОГИЈА

                           
                           
                           
                       
 • Здравствен совет - Лекување на бронхитис

   Бронхитисот е вирусна или бактериска инфекција која што предизвикува воспаление на дишните патишта и тешко дишење. Националниот институт за срце, бели дробови и крв од САД ги предложува следните чекори за лекување на бронхитисот: - Одмарајте се и консумирајте големи количини...

 • Цинкот ги намалува проблемите со дишењето

    Според најновите истражувања, цинкот ги намалува проблемите со белите дробови односно со дишењето. Според научниците, цинкот може да ја спречи предвремената смрт на децата со акутни белодробни инфекции. Студијата вклучила научници од Индија, Канада и Австрија и 96 деца на возраст...

 • Нов лек за цистична фиброза

   Новиот лек за цистична фиброза кој е наменет за возрасни е одобрен од страна на Националниот институт за здравје во Англија. Манитолот во состојба на сув прашок се вдишува од страна на пациентот со што се овозможува чистење на мукусот од белите дробови и се подобрува нивната функција....

 • Жените кои предолго седат имаат двојно поголем ризик од пулмонална емболија

  Жените кои поминуваат повеќе време во седечка положба, имаат два до три пати поголем ризик за развој на потенцијално опасно згрутчување на крвта, односно формирање на тромби во белите дробови, вели новата студија. Истражувачите велат дека нивната студија за прв пат докажува дека неактивниот...

 • Настинка

  Дефиниција: Настинката е вирусна инфекција на слузницата на носот и фаринксот, предизвикана од пикорна вирусите или поточно од риновирусите. По својата зачестеност таа е најверојатно најчестата инфективна болест на луѓето. Општата карактеристика на настинката е катар на носната слузница без...

 • Влијанието на пушењето врз белите дробови има ефект сличен на цистичната фиброза

  Новата студија покажала дека пушењето има слично влијание на белите дробови како и цистичната фиброза, живото загрозувачка наследна болест која ги зафаќа белите дробови и останатите органи. Инаку клиничката слика на цистичната фиброза е последица на промените во работата на жлездите со...

 • Акутен бронхитис - воспаление на големите дишни патишта

  Автор: Д-р Елена Јовановска Специјализант по Анестезиологија, реанимација и Интензивно лекување Бронхитот претставува воспаление на големите дишни патишта кои се разгрануваат од трахеата (бронхиите), и обично е предизвикан од инфекција, но понекогаш и од иритација на инхалирачки гасови,...

 • Дизајниран е нов уред кој го открива белодробниот карцином

  Метаболизмот на лицата кои имаат белодробен карцином се разликува од метаболизмот на здравите луѓе. Исто така, и молекулите кои ги издишуваат пациентите со овој карцином се различни од оние што ги издишуваат здравите единки. Новиот уред создаден во Универзитетот од Колорадо во соработка со...

 • Секоја кашлица мора да се испита

  Автор: д-р Милан Чакаровски Кашлицата обично ја поврзуваме со настинките. Меѓутоа, таа исто така може да биде симптом на некои други болести. Понекогаш таа е сосема безопасна, но не и кога нејзиниот тек станува хроничен. Срцева кашлица - кардиогена Ако кашлицата трае подолго од три недели и е...

 • Пролетните алергии оваа година ќе удрат порано од очекуваното

  Експертите велат дека сезоната на поленските алергии може да биде долга и болна. Имате затнат нос, болно грло, очи кои солзат или притисок во главата? Во февруари овие симптоми обично се предизвикани од настинка или грип, но оваа година причината може да биде алергија. Благодарение на...

ЗА ЗДРАВЈЕ NEWSLETTER